Topic outline

 • NÚKIB je s Vámi! ❤️


  Chápeme, že je distanční výuka náročná. Proto posíláme na pomoc materiály, on-line kurzy a podcasty, které můžete jednoduše využít. Nabízíme materiály pro 1. i 2. stupeň ZŠ a odpovídající ročníky gymnázií. Tato distribuce je součástí Festivalu bezpečného internetu. Přejeme pevné zdraví! Váš NÚKIB.

  Materiály pro 1. stupeň ZŠ

  Materiály pro 2. stupeň ZŠ 


  • Ředitel ředitelům


   Důvodů, proč se v této době věnovat osvětě bezpečného internetu, je mnoho. Žáci tráví většinu času on-line, elektronická komunikace, videohovory a digitální technologie jsou nedílnou součástí všední výukové praxe. Pojďme jim pomoci zůstat při tom v bezpečí. Pozdrav Vám posílá Ing. Karel Řehka, ředitel NÚKIB.   Poděkování za spolupráci


   Děkujeme našim propagačním partnerům za pomoc s distribucí těchto videí a materiálů do českých škol a za prostor, který nám ve svém on-line prostředí poskytli pro osvětu bezpečného internetu.


      

   • 1. stupeň ZŠ 


    I když si to často nechceme připustit, žáci ve věku 1. stupně ZŠ jsou velmi aktivními uživateli on-line prostředí. Umí vytvářet herní účty, nahrávat a publikovat videa nebo chatovat. Pojďme je tedy adekvátní formou edukovat a předcházet potenciálním problémům. Za aktivity pro 1. stupeň na NÚKIB zodpovídá Petra Sobková, mail: p.sobkova@nukib.cz, twitter: @petra_sobkova.


    • Vanda a Eda v Onl@jn světě 


     Obrázková knížka a rádiové povídání určené žákům 1. a 2. tříd základních škol. Sourozenci Vanda a Eda provádí své vrstevníky nástrahami internetu v pěti příbězích, kde se setkávají například s on-line predátorem. Více zde.


     • V digitálním světě 


      Animovaná výuková videa a lekce seznamují žáky například s tím, jak fungují vyhledávače, působí dezinformace nebo jaký je psychologický efekt lajků na sociálních sítích. Společný produkt JSNS a O2 Chytré školy. Více zde.


      • Datová lhota 


       Animovaný seriál, který děti učí, jak funguje počítač, chytrý telefon nebo internet. Buduje návyky bezpečného chování pochopením technologických souvislostí. Součástí jsou modelové lekce a materiály do výuky informatiky. Více zde.


       • 2. stupeň ZŠ 


        Nepropadejte mylnému dojmu, že nemáte teenagery o digitálních technologiích a internetu čemu učit. Mají sice vysoké digitální kompetence, ale bezpečnost a etiku podceňují. Podle některých výzkumů dokonce šikovní uživatelé čelí více hrozbám. Za aktivity pro 2. stupeň na NÚKIB zodpovídá David Kudrna, mail: d.kudrna@nukib.cz, twitter: @kudrnadavid.


        • Komiksový instagram 


         Svět komiksáků ožívá na instagramu. Fiktivní komiksový influencer Petr Výtržný a jeho parta seznamuje žáky 2. stupně ZŠ s tématy jako například digitální identita, nakupování on-line nebo autorská práva.  Více zde.


         • Podcast Filtr 


          Nový podcast Filtr vznikl v dílně Českého rozhlasu a oslovuje především teenagery. V podcastu jsou jim přiblížena někdy složitá mediální témata jako hoax a manipulace. To vše zábavně s youtuberem Lukefrym. Více zde.


          • Novinky NÚKIB 


           Na oddělení vzdělávání NÚKIB připravujeme stále nové materiály. Ve videu nabízíme nový interaktivní komiks Příběh Svůďáka, který děti učí rozpoznat jednání internetových predátorů a také poodhalujeme videokurz Jsem netvor, tvor, který žije na netu.